Makita DUX18ZX1 Cordless Brushless Multi-Function Power Head 18V LXT Li-Ion (Bare Tool Only)
24/7 Customer Support
Our customer support is available 24/7.
Fast Shipping
All orders are shipped in 1-3 business days.
Secure Checkout
SSL Enabled Secure Checkout
In stock
Buy it now
Brands:
SKU: 18324
Key Highlights:
Included Accessories:
  • Harness
  • Safety Goggles
  • Hex Wrench
  • Accessory Bag
Specifications:
  • No Load Speed (RPM): High: 0 – 9,700, Low: 0 – 6,800
  • Max Output: 470W
  • Sound Pressure/Power Level: Varies with attachments; ranges from 73.0 dB(A) to 94.5 dB(A)
  • Dimensions:
    • Without Barrier Bar: 977 x 225 x 175 mm (38-1/2 x 8-7/8 x 6-7/8″)
    • With Barrier Bar: 977 x 318 x 175 mm (38-1/2 x 12-1/2 x 6-7/8″)
  • Net Weight: 2.8 – 10.3 kg (6.2 – 22.7 lbs.), depending on the attachments used
Delivery Service Description Please Note Price
Express Local Delivery Tuguegarao City and neighboring municipalities.
Varies
LBC/JRS For Nationwide delivery.
Varies
BULK ORDERS Tuguegarao City and neighboring municipalities.
FREE
PUV/VAN Station pickup From Tuguegarao to any Van/PUV Station
Victory Liner and Florida Bus BUS Station pick up.
Returns and Warranty Information
  Description Please Note
Contact Us Contact Information If you have questions, please use our Contact Page.
Customers reviews
There are no reviews yet.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
savg kings expiring deals
Authentic Original Makita MT M0920M 7" (180mm) Angle Grinder (2200W)! 1.5Yrs Warranty
Original price was: ₱10,200.00.Current price is: ₱4,999.00.
POWERHOUSE ROTARY HAMMER 3 SELECTOR DFR TYPE CHUCK SDS PLUS 1000W (PHB226DRFHD)
Original price was: ₱9,000.00.Current price is: ₱4,500.00.
Sold out
Powerhouse SPARX MMA Welding Machine Synergic ARC IGBT 300A Portable Inverter with Free Angle Grinder
Search for products