POWERHOUSE ANGLE GRINDER TORQUE FORCE MOTOR 650W PHM- AG650
Original price was: ₱1,998.00.Current price is: ₱799.00.
You Save: 1,199.00 (60.01%)
24/7 Customer Support
Our customer support is available 24/7.
Fast Shipping
All orders are shipped in 1-3 business days.
Secure Checkout
SSL Enabled Secure Checkout
10 in stock
Upgrade your toolkit with the Powerhouse Angle Grinder 650W and enjoy unparalleled performance and ease of use for all your cutting and grinding needs.
Buy it now
Brands:
SKU: PHM-AG650
**Introducing the Powerhouse Angle Grinder 650W 4″ Inch Cutting Grinder (PHM-AG650)**
Experience the perfect blend of power and convenience with the Powerhouse Angle Grinder. Equipped with a 650W Torque Force Motor and designed for optimal performance, this tool is ideal for a variety of cutting and grinding applications.
**Specifications:**
– **Model:** PHM-AG650
– **Input Power:** 650W
– **Rated Voltage:** 220V
– **Rated Frequency:** 60Hz
– **Rated Speed:** 11,000 r/min
– **Max. Disc Diameter:** 100mm
**Features:**
– **Easy Carbon Brushes Maintenance:** Simplified maintenance for prolonged tool life.
– **ON/OFF Switch:** Convenient and easy to operate.
– **Slim Handle:** Ergonomically designed for comfortable grip and control.
– **Great Control and Easy Handling:** Ensures precise operation and reduces user fatigue.
– **Design for Mobility & Ease of Use:** Lightweight and portable for maximum flexibility.
Weight 1.5 kg
Dimensions 20.0 × 10.0 × 10.0 cm
Delivery Service Description Please Note Price
Express Local Delivery Tuguegarao City and neighboring municipalities.
Varies
LBC/JRS For Nationwide delivery.
Varies
BULK ORDERS Tuguegarao City and neighboring municipalities.
FREE
PUV/VAN Station pickup From Tuguegarao to any Van/PUV Station
Victory Liner and Florida Bus BUS Station pick up.
Returns and Warranty Information
  Description Please Note
Contact Us Contact Information If you have questions, please use our Contact Page.
Customers reviews
There are no reviews yet.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
savg kings expiring deals
-50%Hot
POWERHOUSE CIRCULAR SAW 1350W (PH-CS- 7)
Original price was: ₱5,500.00.Current price is: ₱2,750.00.
Powerhouse 7.5KW Energie Series Gasoline Generator with Electric Start (PH-ENERGIE10000E-GAS)
POWERHOUSE 40KVA DIESEL GENERATOR SINGLE PHASE WATER COOLED SUPER SILENT TYPE (PWH-DSG-45KVA)
POWERHOUSE 30KG BENCH DIGITAL WEIGHING SCALE
Search for products
10 in stock