Dong Cheng DCYH400EM Cordless BL Hydraulic Cable Crimping Tool (20V, 4.0AH)
24/7 Customer Support
Our customer support is available 24/7.
Fast Shipping
All orders are shipped in 1-3 business days.
Secure Checkout
SSL Enabled Secure Checkout
In stock
The Dong Cheng DCYH400EM Cordless Hydraulic Cable Crimping Tool (20V 4.0AH) features a 120KN crimping force, a 350° rotating head, an OLED display, and an LED light for efficient and precise cable crimping.
Buy it now
Brands:
SKU: 74553
Key Features:
  • Micro Hydraulic System for powerful and precise crimping
  • 350° Rotating Crimping Head for better accessibility
  • OLED Display for real-time status updates
  • LED Light for enhanced visibility in low-light conditions
  • Fast Crimping Cycle (5-15 seconds, depending on cable size)
  • Cordless Convenience with 20V MAX 4.0Ah battery
  • Durable & Reliable with recommended hydraulic oil (Shell Tellus H2V HV15)
Specifications:
  • Battery: 20V MAX / 4.0Ah × 2 / Solo
  • Max. Crimping Force: 120KN
  • Stroke: 42mm
  • Max. Crimping Diameter:
    • Copper: 400mm²
    • Aluminum: 300mm²
  • Oil Capacity: ≈160mL
  • Crimping Cycle: 5-15s (depending on cable size)
  • Working Temperature: -10 to 40℃
  • Net Weight: 7.3kg / 6.7kg
Application:
Why Choose Dong Cheng DCYH400EM?
Powerful 120KN force for heavy-duty crimping
Cordless & portable for on-site convenience
Fast & efficient crimping cycle (5-15s)
Rotating head (350°) for flexibility in tight spaces
OLED Display & LED Light for better control & visibility
Delivery Service Description Please Note Price
Express Local Delivery Tuguegarao City and neighboring municipalities.
Varies
LBC/JRS For Nationwide delivery.
Varies
BULK ORDERS Tuguegarao City and neighboring municipalities.
FREE
PUV/VAN Station pickup From Tuguegarao to any Van/PUV Station
Victory Liner and Florida Bus BUS Station pick up.
Returns and Warranty Information
  Description Please Note
Contact Us Contact Information If you have questions, please use our Contact Page.
Customers reviews
There are no reviews yet.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
savg kings expiring deals
-50%Hot
POWERHOUSE CIRCULAR SAW 1350W (PH-CS- 7)
Original price was: ₱5,500.00.Current price is: ₱2,750.00.
Powerhouse 7.5KW Energie Series Gasoline Generator with Electric Start (PH-ENERGIE10000E-GAS)
Original price was: ₱38,000.00.Current price is: ₱36,100.00.
POWERHOUSE 40KVA DIESEL GENERATOR SINGLE PHASE WATER COOLED SUPER SILENT TYPE (PWH-DSG-45KVA)
POWERHOUSE 30KG BENCH DIGITAL WEIGHING SCALE
Search for products